Najlepszy serwer NAS 2026 – ranking i porównanie NAS do domu (Synology, QNAP, UGREEN, Asustor)

W skrócie: najlepszym uniwersalnym serwerem NAS do domu w 2026 roku jest UGREEN DXP4800 Plus (ok. 2700–3000 zł) – jako jedyny w tej cenie ma port 10GbE, procesor Intel z transkodowaniem sprzętowym i pamięć DDR5. Jeśli priorytetem jest najdojrzalsze oprogramowanie, wybierz Synology DS925+ (ok. 3300 zł). Najlepszy tani NAS na start to Synology DS223j (ok. 790 zł), a najlepszy do Plexa w budżecie – QNAP TS-264-8G.
Serwer NAS przestał być gadżetem dla informatyków. To dziś najprostszy sposób, żeby przestać płacić abonament za chmurę, automatycznie backupować zdjęcia z telefonu i postawić domowy „Netflix” na Plexie czy Jellyfin. Rynek mocno się zmienił: do duetu Synology–QNAP dołączył UGREEN z agresywnie wycenionym sprzętem, a Synology po fali krytyki złagodziło politykę zgodności dysków. Poniżej porównuję aktualne bestsellery dostępnej w Polsce oferty – od jednodyskowych maluchów po 6-zatokowe kombajny z Thunderboltem.
Porównanie NAS 2026 – tabela główna
| Model | Zatoki | Procesor | RAM | Sieć | M.2 NVMe | Cena (zł) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Synology DS124 | 1 | Realtek RTD1619B (4 rdzenie ARM) | 1 GB | 1 GbE | – | 639 |
| Synology DS223j | 2 | Realtek RTD1619B | 1 GB | 1 GbE | – | 789 |
| QNAP TS-233 | 2 | ARM Cortex-A55 (4 rdzenie) | 2 GB | 1 GbE | – | 1 049 |
| UGREEN DH2300 | 2 | Rockchip RK3576 (8 rdzeni ARM) | 4 GB | 1 GbE | – | 1 089 |
| Synology DS223 | 2 | Realtek RTD1619B | 2 GB | 1 GbE | – | 1 139 |
| Synology DS225+ | 2 | Intel Celeron J4125 (4 rdzenie) | 2 GB DDR4 | 2.5 GbE + 1 GbE | – | 1 599 |
| UGREEN DXP2800 | 2 | Intel N100 (4 rdzenie) | 8 GB DDR5 | 2.5 GbE | 2 | 1 639 |
| Synology DS423 | 4 | Realtek RTD1619B | 2 GB | 2× 1 GbE | – | 1 649 |
| Asustor AS5402T | 2 | Intel Celeron N5105 | 4 GB | 2× 2.5 GbE | 4 | 1 769 |
| QNAP TS-433-4G | 4 | ARM Cortex-A55 (4 rdzenie) | 4 GB | 2.5 GbE + 1 GbE | – | 2 199 |
| QNAP TS-264-8G | 2 | Intel Celeron N5095 | 8 GB | 2× 2.5 GbE | 2 | 2 499 |
| UGREEN DXP4800 Plus | 4 | Intel Pentium Gold 8505 (5 rdzeni) | 8 GB DDR5 | 10 GbE + 2.5 GbE | 2 | 2 779 |
| Synology DS425+ | 4 | Intel Celeron J4125 | 2 GB DDR4 | 2.5 GbE + 1 GbE | 2 | 2 899 |
| Synology DS725+ | 2 | AMD Ryzen R1600 (2 rdzenie, 4 wątki) | 4 GB DDR4 ECC | 2.5 GbE + 1 GbE | 2 | 3 099 |
| QNAP TS-464-8G | 4 | Intel Celeron N5095 | 8 GB | 2× 2.5 GbE | 2 | 3 149 |
| Synology DS925+ | 4 | AMD Ryzen V1500B (4 rdzenie) | 4 GB DDR4 ECC (do 32 GB) | 2× 2.5 GbE | 2 | 3 299 |
| UGREEN DXP6800 Pro | 6 | Intel Core i5-1235U (10 rdzeni) | 8 GB DDR5 | 2× 10 GbE, Thunderbolt 4 | 2 | 4 599 |
Ceny wg oferty x-kom z lipca 2026, bez dysków. Ceny NAS-ów się wahają – w październiku 2026 na Ceneo m.in. DXP4800 Plus zaczynał się od ok. 2700 zł, DS925+ od ok. 3300 zł, a TS-264-8G od ok. 2200 zł.
Stosunek mocy do ceny – kto wygrywa?
| Kategoria | Zwycięzca | Dlaczego |
|---|---|---|
| Najtańszy sensowny NAS | Synology DS223j | 2 zatoki, RAID 1, pełny DSM z Synology Photos |
| Najlepszy NAS do 2000 zł | UGREEN DXP2800 | Intel N100, 8 GB DDR5, 2.5 GbE i 2× M.2 – konkurencja w tej cenie daje ARM i 1–2 GB RAM |
| Najlepszy NAS do Plexa | QNAP TS-264-8G lub UGREEN DXP4800 Plus | Intel z iGPU = sprzętowe transkodowanie 4K, oba mają HDMI |
| Najlepszy dla fotografa i filmowca | UGREEN DXP4800 Plus | 10 GbE w tej półce cenowej, czytnik SD, DDR5 |
| Najlepsze oprogramowanie | Synology DS925+ | DSM: Synology Photos, Active Backup, Surveillance Station |
| Najlepszy dla twórcy pro i firmy | UGREEN DXP6800 Pro | i5-1235U, 2× 10 GbE i Thunderbolt 4 |
| Najlepszy QNAP „wszystko w cenie” | QNAP TS-464-8G | 4 zatoki, 8 GB RAM, M.2, slot PCIe na kartę 10 GbE |
Rzuca się w oczy jedno: UGREEN DXP4800 Plus jest tańszy od Synology DS425+, a oferuje 10GbE zamiast 2.5GbE, 8 GB DDR5 zamiast 2 GB DDR4 i wyraźnie mocniejszy procesor. Synology odpowiada dojrzałością systemu, ale przewaga sprzętowa UGREEN w tej parze jest bardzo duża. Jak DXP4800 Plus sprawdza się w praktyce, opisuję w osobnej recenzji UGREEN NASync DXP4800 Plus.
Marki w skrócie
| Cecha | Synology | QNAP | UGREEN | Asustor |
|---|---|---|---|---|
| System | DSM – najdojrzalszy, najprostszy | QTS / QuTS hero – najwięcej funkcji | UGOS Pro – młody, szybki, intuicyjny | ADM – solidny środek |
| Sprzęt za złotówkę | najsłabszy | dobry | najlepszy | dobry |
| Dyski innych firm | HDD/SSD SATA tak (od DSM 7.3), M.2 tylko z listy | pełna dowolność | pełna dowolność | pełna dowolność |
| Aplikacje | najbogatszy ekosystem | bardzo bogaty | rosnący, reszta przez Dockera | umiarkowany |
| Inny system (TrueNAS, Unraid) | praktycznie nie | ograniczenie | tak, producent tego nie blokuje | tak |
| Dla kogo | „ma działać samo” | zaawansowany użytkownik, firma | łowca wydajności, home lab | szukający kompromisu |
Szczegółowe starcie dwóch największych marek – system, aplikacje, bezpieczeństwo i serwis – znajdziesz w porównaniu Synology czy QNAP do domu. Tu tylko najważniejsze:
- Synology – płacisz za spokój. Active Backup, Synology Photos i Surveillance Station działają bez grzebania w Dockerze. Cena tego komfortu to słabszy sprzęt (DS425+ ma 2 GB RAM i procesor z 2019 roku). Wymóg dysków z listy zgodności w modelach z 2025 roku Synology złagodziło w DSM 7.3 – zwykłe dyski HDD SATA znów działają, lista dotyczy dalej SSD M.2.
- QNAP – najwięcej funkcji, najmniej prowadzenia za rękę. TS-264 i TS-464 to udane konstrukcje: Intel z iGPU, 8 GB RAM, M.2, HDMI i slot PCIe. QTS potrafi wszystko, ale bywa przytłaczający.
- UGREEN – nowy rozdający. Linia NASync ma obecnie najlepszy stosunek wydajności do ceny. UGOS Pro pokrywa podstawy (udostępnianie, backup, album zdjęć z AI, Docker), a jeśli komuś nie odpowiada, sprzęt można przezbroić w TrueNAS lub Unraid. Słabość: młodszy ekosystem i krótsza historia wsparcia.
- Asustor – ciekawostka. AS5402T ma aż cztery sloty M.2 i dwa porty 2.5 GbE w 2-zatokowej obudowie – dobra baza pod cichy, hybrydowy NAS SSD + HDD.
Który NAS do czego? Rekomendacje
Backup zdjęć z telefonu i dokumentów (do ok. 1200 zł). Synology DS223j. Dwa dyski w RAID 1, Synology Photos zamiast Google Photos i najprostszy możliwy system. Słaby procesor do backupu wystarcza z zapasem.
Domowe centrum multimediów z Plexem (1600–2800 zł). UGREEN DXP2800, jeśli wystarczą 2 dyski, albo QNAP TS-264-8G / UGREEN DXP4800 Plus, jeśli chcesz zapas mocy. Kluczowe jest iGPU Intela – modele ARM (TS-233, DS223, DS423) nie udźwigną transkodowania.
Praca z wideo i fotografią (2800–4600 zł). UGREEN DXP4800 Plus – 10 GbE pozwala montować materiał bezpośrednio z NAS-a (najlepiej z wolumenu na M.2), a czytnik SD przyspiesza zgrywanie kart. Przy większej bibliotece dopłać do DXP6800 Pro z dwoma portami 10 GbE i Thunderboltem 4.
Mała firma (3000–5000 zł). Synology DS925+ lub DS725+. Pamięć ECC, dojrzały Active Backup dla stacji roboczych i Surveillance Station uzasadniają wyższą cenę. Alternatywa: QNAP TS-464-8G z rozbudową przez PCIe.
Home lab i Docker. UGREEN DXP4800 Plus lub DXP2800 – DDR5, mocne CPU i otwartość na inne systemy. Więcej o tym, jak NAS wpisuje się w domowe środowisko testowe, w tekście czy domowy lab IT ma jeszcze sens.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie NAS – checklista
- Procesor: Intel z iGPU (N100, N5095, Pentium 8505) jest konieczny do transkodowania Plex/Jellyfin; ARM wystarczy do backupu i plików.
- Sieć: 2.5 GbE to rozsądne minimum, 10 GbE przestało być luksusem.
- M.2 NVMe: na cache lub szybki wolumen roboczy (w Synology – sprawdź listę zgodności).
- RAM: czy da się go rozbudować i do ilu GB.
- Dyski: ceny NAS-ów są bez dysków. W październiku 2026 dysk 4 TB klasy NAS (WD Red Plus, IronWolf) kosztował ok. 870–1000 zł – wybór serii i pojemności opisuję w poradniku jaki dysk HDD do NAS wybrać.
- RAID i backup: planuj RAID 1 lub RAID 5/SHR, nigdy pojedynczy dysk na ważne dane – i pamiętaj, że RAID nie zastępuje kopii zapasowej (zasada 3-2-1).
Ile kosztuje kompletny NAS z dyskami?
| Zestaw | NAS | Dyski (X 2026) | Razem |
|---|---|---|---|
| Budżetowy backup | DS223j (ok. 790 zł) | 2× 4 TB (ok. 1750–1950 zł) | ok. 2550–2750 zł |
| Plex na 2 dyski | DXP2800 (ok. 1640 zł) | 2× 8 TB (ok. 3400 zł) | ok. 5000 zł |
| Mocny domowo-twórczy | DXP4800 Plus (ok. 2700–2800 zł) | 4× 4 TB (ok. 3500–3900 zł) | ok. 6200–6700 zł |
NAS zastępuje płatną chmurę typu Google Drive czy iCloud: dostęp zdalny daje Synology QuickConnect, UGREENlink czy myQNAPcloud, bez abonamentu i limitów miejsca – choć przy obecnych cenach dysków zwrot inwestycji trwa dłużej.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest najlepszy serwer NAS w 2026 roku?
Dla większości użytkowników domowych najlepszym wyborem jest UGREEN DXP4800 Plus: 4 zatoki, procesor Intel Pentium Gold 8505, 8 GB DDR5 i port 10GbE w cenie ok. 2700–3000 zł. Kto ceni najdojrzalsze oprogramowanie, powinien wybrać Synology DS925+ (ok. 3300 zł).
Jaki tani NAS do domu warto kupić?
Najlepszy budżetowy NAS to Synology DS223j (ok. 790 zł) – dwie zatoki na RAID 1 i pełny system DSM z aplikacją Synology Photos do backupu zdjęć z telefonu. Jednodyskowy DS124 jest jeszcze tańszy, ale bez ochrony RAID.
Który NAS jest najlepszy do Plexa?
Do Plexa z transkodowaniem sprzętowym potrzebny jest procesor Intel z układem graficznym. Najtańsze dobre opcje to UGREEN DXP2800, QNAP TS-264-8G i UGREEN DXP4800 Plus. Modele z procesorami ARM, jak QNAP TS-233 czy Synology DS223, nie nadają się do transkodowania.
Ile kosztuje serwer NAS do domu z dyskami?
Przy cenach dysków z października 2026 budżetowy zestaw Synology DS223j z dwoma dyskami 4 TB kosztuje ok. 2500–2750 zł, a mocny zestaw UGREEN DXP4800 Plus z czterema dyskami 4 TB – ok. 6200–6700 zł. Same dyski 4 TB klasy NAS kosztują dziś ok. 870–1000 zł za sztukę.
Ile prądu zużywa serwer NAS?
Typowy 4-zatokowy NAS z dyskami pobiera ok. 25–35 W w spoczynku i 40–70 W pod obciążeniem. Przy pracy 24/7 i cenie ok. 1 zł za kWh to mniej więcej 20–30 zł miesięcznie. Modele 1–2-zatokowe z procesorami ARM zużywają mniej.


