EcoFlow RIVER Gen4 i PowerRock 4000 – najmniejsze stacje zasilania marki i 4 kW na budowę z IFA 2026

W skrócie: EcoFlow pokazało na IFA 2026 dwie nowości. RIVER Gen4 to najmniejsze stacje zasilania marki: RIVER 260 Gen4 (256 Wh, ok. 3 kg) i RIVER 520 Gen4 (512 Wh, ok. 4,6 kg) z funkcją UPS i ładowaniem do 80% w 42–50 minut. PowerRock 4000 to przemysłowa stacja na budowy: 4 kW mocy ciągłej, akumulator 3 kWh, obudowa IP65 i wbudowany wyłącznik różnicowoprądowy. Cen RIVER Gen4 jeszcze nie ogłoszono.
Na stoisku w hali 2.2 EcoFlow rozciągnęło ofertę w dwie strony naraz: w dół, do małych stacji, które mieszczą się w plecaku, i w górę, do zasilania profesjonalnych prac tam, gdzie nie ma prądu z sieci. Obok stały domowe magazyny OCEAN 2 i STREAM. Marka zebrała na targach dziewięć nagród od mediów technologicznych, m.in. Best New Tech Product od Mashable dla RIVER Gen4 i Best in Show od Trusted Reviews dla PowerRock 4000. Poniżej najważniejsze informacje z komunikatów prasowych EcoFlow.
RIVER Gen4 – stacja, która naprawdę jest przenośna
| RIVER 260 Gen4 | RIVER 520 Gen4 | |
|---|---|---|
| Pojemność | 256 Wh | 512 Wh |
| Moc AC | 300 W (600 W X-Boost) | 500 W (1000 W X-Boost) |
| Waga | ok. 3,0 kg | ok. 4,6 kg |
| Ładowanie do 80% | 42 min | 50 min |
| Wyjścia | 5 | 6 |
| UPS | poniżej 10 ms | poniżej 10 ms |
Źródło: komunikat prasowy EcoFlow. Dane producenta.
Dzięki nowej, ciaśniejszej konstrukcji RIVER 260 Gen4 jest według EcoFlow o ok. 30% mniejszy i 17% lżejszy od RIVER 3 o podobnej pojemności, a RIVER 520 Gen4 – aż o 59% mniejszy i 24% lżejszy od RIVER 2 Max. Pobór energii na biegu jałowym ma być o ok. 30% niższy od średniej rynkowej, a stacja lepiej obsługuje urządzenia poniżej 100 W, czyli lampki, routery, wentylatory i lodówki turystyczne.
Inne przydatne funkcje:
- Emergency Power Mode – nawet przy 0% na wyświetlaczu stacja bezpiecznie oddaje jeszcze trochę energii na telefon i nawigację,
- port USB-C 140 W w obie strony – ładowanie z gniazdka, panelu słonecznego i samochodu przez adaptery,
- tryb lodówki, który wydłuża chłodzenie podczas przerwy w dostawie prądu,
- poniżej 30 dB przy obciążeniu 200 W – cicho wystarczająco do namiotu czy sypialni,
- ogniwa LFP i ponad 40 zabezpieczeń BMS.
Z lekkim panelem słonecznym EcoFlow 60 W RIVER Gen4 ma tworzyć jeden z najmniejszych zestawów solarnych na rynku.
PowerRock 4000 – 4 kW tam, gdzie nie ma prądu
PowerRock 4000 to stacja dla profesjonalistów: budowy, eventy, produkcja filmowa i akcje ratunkowe. EcoFlow celuje w typowy europejski problem – tymczasowe przyłącze na budowie wymaga pozwolenia, elektryka i tygodni czekania, a agregatów spalinowych nie wolno używać w zamkniętych pomieszczeniach i coraz częściej w centrach miast.

Najważniejsze parametry według producenta:
- 4 kW mocy ciągłej, 7,2 kW przez 100 sekund, akumulator 3 kWh,
- wbudowany wyłącznik różnicowoprądowy (30 mA, rozłączenie poniżej 300 ms) – według EcoFlow pierwszy taki w branży, więc nie trzeba osobnych modułów RCD,
- metalowa obudowa IP65 z klatką ochronną, wytrzymuje upadek z 1 m, waga 38 kg,
- ładowanie do 80% w 48 minut, do pełna w godzinę, a także z alternatora w samochodzie podczas jazdy,
- 3 lata gwarancji.
OCEAN 2 i STREAM – energia w domu
Na stoisku były też domowe systemy. OCEAN 2 to trójfazowy system fotowoltaiki i magazynu energii (5 klas mocy od 6 do 15 kW, do 24 kW wejścia z paneli, zasilanie awaryjne całego domu 63 A), sprzedawany przez sieć instalatorów EcoFlow. Magazyny STREAM, które dostały sześć nagród na IFA (m.in. Best in Show od TechRadar i T3), od października mają tryb lokalny – działają i są sterowane z aplikacji nawet bez internetu.

Cena i dostępność
EcoFlow nie ogłosiło jeszcze cen RIVER 260 Gen4 i RIVER 520 Gen4. Według doniesień mediów mniejszy model ma trafić do Europy w IV kwartale 2026 r., a większy na początku 2027 r. PowerRock 4000 zadebiutował w Europie 4 września, a od listopada 2026 r. ma być stopniowo dostępny u europejskich dystrybutorów sprzętu elektrycznego i budowlanego. Aktualne informacje EcoFlow publikuje na stronie poświęconej IFA 2026.
Stacje zasilania i magazyny energii to jeden z najmocniejszych tematów IFA 2026 – pisaliśmy też o Jackery SolarVault 3 i nowych stacjach Explorer.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje EcoFlow RIVER Gen4?
EcoFlow nie podało jeszcze cen RIVER 260 Gen4 i RIVER 520 Gen4. Według doniesień mediów RIVER 260 Gen4 ma trafić do Europy w IV kwartale 2026 r., a RIVER 520 Gen4 na początku 2027 r.
Czym różnią się RIVER 260 Gen4 i RIVER 520 Gen4?
RIVER 260 Gen4 ma 256 Wh, 300 W mocy AC (600 W w trybie X-Boost) i waży ok. 3 kg. RIVER 520 Gen4 ma 512 Wh, 500 W (1000 W X-Boost) i waży ok. 4,6 kg. Obie mają funkcję UPS z przełączaniem poniżej 10 ms i port USB-C 140 W.
Do czego służy EcoFlow PowerRock 4000?
To przemysłowa stacja zasilania na budowy, eventy, plany filmowe i akcje ratunkowe. Daje 4 kW mocy ciągłej (7,2 kW przez 100 s) z akumulatora 3 kWh, ma obudowę IP65 i wbudowany wyłącznik różnicowoprądowy 30 mA.
Kiedy PowerRock 4000 będzie dostępny?
EcoFlow wprowadziło PowerRock 4000 w Europie 4 września 2026 r. Od listopada 2026 r. ma być stopniowo dostępny u dystrybutorów sprzętu elektrycznego, narzędzi i materiałów budowlanych w Europie. Gwarancja wynosi 3 lata.


