Ranking drukarek 3D 2026: najlepsza drukarka 3D dla początkujących, wielokolorowa, zamknięta i żywiczna – Bambu Lab, Prusa, Elegoo, Snapmaker

W skrócie: najlepsza drukarka 3D w 2026 roku to Bambu Lab X2D Combo (ok. 3379 zł) – zamknięta, z dwiema dyszami, grzaną komorą i 4-kolorowym AMS 2 Pro z suszeniem filamentu. Dla początkujących wybierz Bambu Lab A1 (ok. 1199 zł, z AMS lite ok. 1599 zł), a do 1000 zł – Bambu Lab A1 mini (ok. 899 zł). Najlepsza zamknięta drukarka w niskiej cenie to Elegoo Centauri Carbon 2 (ok. 1449 zł), najmniej odpadu przy druku wielokolorowym daje Snapmaker U1 (ok. 3099 zł), a do druku żywicą najlepsza jest Elegoo Saturn 4 Ultra 16K (ok. 1629 zł).
„Drukarka 3D” to w Polsce fraza wyszukiwana ok. 90 tys. razy w miesiącu, a w grudniu nawet 135 tys. razy – drukarka coraz częściej trafia pod choinkę. Rok 2026 mocno zmienił rynek: Bambu Lab zastąpił legendarnego X1 Carbon modelem X2D, Prusa wprowadziła CORE One+, a niemal każda tania drukarka ma już opcję druku w kilku kolorach. Poniżej zebraliśmy drukarki, które w listopadzie 2026 r. można kupić w polskich sklepach.
Szybki wybór
| Potrzeba | Model | Cena |
|---|---|---|
| najlepsza ogólnie | Bambu Lab X2D Combo | ok. 3379 zł |
| dla początkujących | Bambu Lab A1 / A1 Combo | ok. 1199 / 1599 zł |
| zamknięta w niskiej cenie | Elegoo Centauri Carbon 2 | ok. 1449 zł |
| do 1000 zł | Bambu Lab A1 mini | ok. 899 zł |
| wielokolorowa, najmniej odpadu | Snapmaker U1 | ok. 3099 zł |
| europejska, open source | Prusa CORE One+ | ok. 5799 zł |
| premium, duża, dwie dysze | Bambu Lab H2D | ok. 6499 zł |
| żywiczna | Elegoo Saturn 4 Ultra 16K | ok. 1629 zł |
Jak wybieraliśmy
To zestawienie redakcyjne – poza Anycubic Kobra S1, którą testowaliśmy, nie testowaliśmy tych drukarek samodzielnie. Opieramy się na specyfikacjach producentów, opisach w polskich sklepach i opublikowanych recenzjach (przede wszystkim Tom’s Hardware, a także TechRadar, GamesRadar i Notebookcheck). Porównaliśmy:
- konstrukcję – bed-slinger czy CoreXY, otwarta czy zamknięta, z grzaną komorą lub bez,
- pole robocze, prędkość i przyspieszenie,
- druk wielokolorowy – system (AMS, CFS, CANVAS, ACE, zmieniacz głowic), liczbę kolorów i ilość odpadu,
- materiały – maksymalną temperaturę dyszy, utwardzaną dyszę, możliwość druku ABS/ASA, nylonu i kompozytów,
- wygodę i bezpieczeństwo – automatyczne poziomowanie, kamerę z AI, filtrację, głośność,
- cenę w Polsce – sprawdzaliśmy ją 7 listopada 2026 r. w x-kom, Botland i oficjalnych sklepach, porównując oferty w Ceneo.
Ranking drukarek 3D 2026

Bambu Lab X2D Combo
- KonstrukcjaCoreXY, zamknięta, grzana komora do 65°C
- Pole robocze256 × 256 × 260 mm
- Prędkośćdo 1000 mm/s, 20 000 mm/s²
- Dysze2 (główna + pomocnicza), do 300°C, utwardzane
- WielokolorAMS 2 Pro (4 sloty, suszenie)
- Innekamera 1080p z AI, filtr HEPA + węgiel
Następca X1 Carbon, który daje dwie dysze i aktywnie grzaną komorę za ułamek ceny H2D – najlepszy wybór dla większości zaawansowanych użytkowników.
- dwie dysze i grzana komora za ułamek ceny H2D (Tom's Hardware)
- wszystkie materiały, także PLA, przy zamkniętych drzwiach
- AMS 2 Pro z suszeniem filamentu w zestawie
- łatwa wymiana dyszy, filtr HEPA
- pomocnicza dysza z napędem Bowden – wolniejsza, słabo z miękkim TPU
- brak portu na pendrive
- suszenie w trakcie druku wymaga dodatkowego kabla
Bambu Lab X2D to drukarka, która w kwietniu 2026 r. zastąpiła popularny X1 Carbon. Tom’s Hardware uznał ją za najlepszą drukarkę 3D ogółem, bo łączy cechy dotąd zarezerwowane dla dużo droższego H2D: dwie dysze (główną i pomocniczą, np. na materiał podporowy lub drugi kolor), aktywnie grzaną komorę do 65°C do druku ABS, ASA czy nylonu oraz zamkniętą obudowę z filtrem HEPA i węglowym. Drukarka pracuje z prędkością do 1000 mm/s i przyspieszeniem 20 000 mm/s², a kamera z AI wykrywa typowe błędy, np. „spaghetti” czy zbryloną dyszę.
Wersja Combo ma moduł AMS 2 Pro na cztery szpule, który suszy filament, a z dwiema dyszami zmienia kolory z mniejszym odpadem niż drukarki z jedną dyszą. Minusy to pomocnicza dysza z napędem Bowden, która jest wolniejsza i nie nadaje się do miękkiego TPU, oraz brak portu USB na pendrive. Jeśli nie potrzebujesz drugiej dyszy ani grzanej komory, tańszy Bambu Lab P2S Combo kosztuje ok. 2849 zł.

Bambu Lab A1 / A1 Combo
- Konstrukcjabed-slinger, otwarta
- Pole robocze256 × 256 × 256 mm
- Prędkośćdo 500 mm/s, 10 000 mm/s²
- WielokolorAMS lite – 4 kolory (wersja Combo)
- Dyszado 300°C, szybka wymiana
- Głośnośćponiżej 48 dB w trybie cichym
Niezawodna, cicha i szybka drukarka, która sama się kalibruje – najprostszy sposób, żeby zacząć drukować, także w czterech kolorach.
- niezawodna, cicha i szybka (Tom's Hardware)
- przystępny druk w 4 kolorach z AMS lite
- automatyczne poziomowanie i szybka wymiana dyszy
- pole robocze 25,6 cm
- otwarta – nie do ABS i ASA
- AMS lite zajmuje dużo miejsca
- przy zmianie kolorów dużo odpadu
Bambu Lab A1 to od dwóch lat najczęściej polecana drukarka dla osób, które dopiero zaczynają. Po rozpakowaniu sama poziomuje stół, kalibruje przepływ i kompensuje drgania, więc pierwszy wydruk można zrobić po kilkunastu minutach. Tom’s Hardware chwalił niezawodność, cichą pracę i szybkość, a dyszę wymienia się bez narzędzi. Pole robocze 256 × 256 × 256 mm wystarczy do większości domowych projektów.
Wersja A1 Combo ma moduł AMS lite na cztery szpule, więc można drukować w czterech kolorach lub z czterech różnych materiałów. AMS lite zajmuje jednak sporo miejsca obok drukarki i przy każdej zmianie koloru przepłukuje dyszę, co daje odpad. To drukarka otwarta, więc producent nie zaleca do niej ABS, ASA ani poliwęglanu – idealne są PLA, PETG i TPU. Nowsza Bambu Lab A2L z większym stołem (330 × 320 × 325 mm) kosztuje ok. 1649 zł, ale w dniu publikacji była chwilowo niedostępna.

Elegoo Centauri Carbon 2
- KonstrukcjaCoreXY, zamknięta (metal + szkło)
- Pole robocze256 × 256 × 256 mm
- Prędkośćdo 500 mm/s
- WielokolorCANVAS – 4 kolory, RFID
- Dyszado 350°C, utwardzana
- Innekamera z AI, działa bez chmury
Zamknięta drukarka CoreXY z utwardzaną dyszą i druku w czterech kolorach za cenę otwartej Bambu A1 Combo.
- zamknięta CoreXY z 4 kolorami w budżetowej cenie (TechRadar, Tom's Hardware)
- dysza do 350°C, utwardzana
- bez problemu drukuje TPU 95A (Tom's Hardware)
- działa bez chmury
- brak aktywnie grzanej komory
- uchwyty szpul nie pasują do wszystkich filamentów
- oprogramowanie wymaga dopracowania (Notebookcheck)
Elegoo Centauri Carbon 2 to najlepszy wybór dla osób, które chcą zamkniętej drukarki CoreXY, ale nie chcą wydawać ponad 2000 zł. Ma metalową obudowę ze szklanymi drzwiami, dyszę z utwardzanej stali do 350°C (poradzi sobie z filamentami z włóknem węglowym) i wbudowany system CANVAS do druku w czterech kolorach, który rozpoznaje szpule po RFID i sam podaje kolejną, gdy filament się skończy. Tom’s Hardware zauważył, że drukuje bez problemu nawet miękkie TPU 95A.
Obudowa nie jest aktywnie grzana, więc duże wydruki z ABS mogą się wypaczać, a płyta drukarska bywa kapryśna na niskich temperaturach. Notebookcheck uważał, że oprogramowanie wymaga jeszcze dopracowania. Drukarka działa bez konta w chmurze, co docenią osoby dbające o prywatność. Tańsza, otwarta Elegoo Centauri 2 Combo kosztuje ok. 1399 zł.

Bambu Lab A1 mini
- Konstrukcjabed-slinger, otwarta
- Pole robocze180 × 180 × 180 mm
- Prędkośćdo 500 mm/s, 10 000 mm/s²
- Wielokoloropcjonalnie AMS lite (Combo)
- Dyszado 300°C, szybka wymiana
- Głośnośćponiżej 48 dB w trybie cichym
Mała, szybka i cicha drukarka za mniej niż 1000 zł – idealna na pierwszą drukarkę, jeśli nie drukujesz dużych przedmiotów.
- szybka, cicha i intuicyjna (Tom's Hardware)
- automatyczne poziomowanie, szybka wymiana dyszy
- tani opcjonalny AMS lite
- mało miejsca na biurku
- małe pole robocze – 18 cm
- otwarta – tylko PLA, PETG, TPU
- AMS lite zajmuje więcej miejsca niż sama drukarka
Bambu Lab A1 mini to mniejsza siostra A1 z tymi samymi zaletami: automatycznym poziomowaniem, szybką wymianą dyszy i cichą pracą. Tom’s Hardware nazwał ją szybką, cichą i intuicyjną drukarką. Za ok. 899 zł dostajesz drukarkę, która od razu po rozpakowaniu drukuje równie dobrze jak dużo droższe modele sprzed kilku lat.
Główne ograniczenie to pole robocze 180 × 180 × 180 mm – wystarczy na figurki, uchwyty, zabawki czy części zamienne, ale większe obudowy trzeba drukować w częściach. Za ok. 1260–1369 zł można kupić wersję Combo z AMS lite do druku w czterech kolorach. Jeśli liczy się wyłącznie cena, Creality Ender-3 V3 SE kosztuje ok. 645 zł, ale jest wolniejsza i nie ma Wi-Fi ani kamery.

Snapmaker U1
- KonstrukcjaCoreXY, zmieniacz 4 głowic
- Pole robocze270 × 270 × 270 mm
- Prędkośćdo 500 mm/s, 20 000 mm/s²
- Zmiana koloruok. 10–12 s, minimalny odpad
- OprogramowanieKlipper, Snapmaker Orca / OrcaSlicer
- Innekamera 2 MP z wykrywaniem błędów
Cztery niezależne głowice zamiast jednej dyszy – druk w czterech kolorach prawie bez odpadu i bez marnowania czasu na przepłukiwanie.
- zmieniacz głowic – minimalny odpad przy wielu kolorach (Tom's Hardware)
- szybka zmiana koloru (10–12 s)
- CoreXY i Klipper, świetne auto-poziomowanie
- duże pole robocze 27 cm
- górna pokrywa obudowy za dopłatą
- własnościowe dysze ze stali nierdzewnej
- tylko 4 kolory
Snapmaker U1 rozwiązuje największy problem tanich drukarek wielokolorowych – odpad. Zamiast jednej dyszy, przez którą przepłukuje się kolejne filamenty, ma cztery niezależne głowice, które zmienia w ok. 10–12 sekund. W teście Tom’s Hardware 90 zmian koloru dało tylko 4,4 g odpadu, podczas gdy drukarki z jedną dyszą potrafią przy takich wydrukach zużyć na przepłukiwanie więcej filamentu niż na sam model.
Drukarka ma konstrukcję CoreXY z oprogramowaniem Klipper, pole robocze 270 × 270 × 270 mm i kamerę wykrywającą błędy. Ograniczenia to maksymalnie cztery kolory, własnościowe dysze ze stali nierdzewnej (bez wersji utwardzanej w zestawie) i niepełna obudowa – górną pokrywę trzeba dokupić. Snapmaker U1 trafił do sprzedaży detalicznej w Europie w kwietniu 2026 r. po kampanii na Kickstarterze.

Prusa CORE One+
- KonstrukcjaCoreXY, stalowy szkielet, zamknięta
- Pole robocze250 × 220 × 270 mm
- Komoraaktywna kontrola temperatury do 55°C
- Wielokoloropcjonalnie MMU3 (5) lub INDX (do 8 głowic)
- DyszaCHT 0,4 high-flow, do 290°C
- Inneogniwo tensometryczne, Input Shaper, praca offline
Czeska drukarka dla tych, którzy chcą otwartego oprogramowania, pełnej pracy offline i wieloletniego wsparcia części – z idealną pierwszą warstwą.
- perfekcyjna pierwsza warstwa i prędkość CoreXY (Tom's Hardware)
- bardzo cicha
- open source, praca bez chmury, długie wsparcie części
- projekt i produkcja w UE, także jako zestaw do złożenia
- droga
- kamera i filtr HEPA za dopłatą
- dysza do 290°C (hotend HT zapowiedziany)
Prusa CORE One+ to druga generacja pierwszej zamkniętej drukarki CoreXY czeskiej firmy Prusa Research, w sprzedaży od sierpnia 2026 r. Ma stalowy szkielet, aktywną kontrolę temperatury komory do 55°C i ogniwo tensometryczne w głowicy, które daje bardzo dokładne poziomowanie – Tom’s Hardware chwalił perfekcyjną pierwszą warstwę i cichą pracę. Do druku wielokolorowego można dokupić MMU3 (5 filamentów) lub zmieniacz głowic INDX (do 8).
Największe atuty Prusy nie wynikają z parametrów, tylko z filozofii: otwarte oprogramowanie, pełna praca bez chmury, części zamienne dostępne przez lata i możliwość kupienia drukarki jako zestawu do samodzielnego złożenia (4549 zł). Cena gotowej drukarki – ok. 5799 zł – jest jednak wyraźnie wyższa niż u konkurencji, a kamera i filtr HEPA kosztują dodatkowo. W ofercie są też starsza MK4S (4090 zł) i mała MINI+ (2399 zł).

Bambu Lab H2D
- KonstrukcjaCoreXY, zamknięta, grzana komora do 65°C
- Pole robocze325 × 320 × 325 mm (2 dysze: 300 × 320 × 320)
- Dysze2 pełnowartościowe, do 350°C
- Prędkośćdo 1000 mm/s, 20 000 mm/s²
- Opcjelaser 10/40 W i nóż (wersja Laser Full Combo)
- Innekilka kamer z AI, filtr HEPA + węgiel
Duża drukarka z dwiema pełnymi dyszami do 350°C i grzaną komorą – dla twórców i małych pracowni, którzy drukują duże, techniczne części.
- dwie dysze oszczędzają filament przy dwóch kolorach (Tom's Hardware)
- duże pole robocze
- obudowa do wysokich temperatur, dysze do 350°C
- opcjonalny laser i nóż
- wysoka cena
- drogie, własnościowe części zamienne i dodatki
- duża i ciężka
Bambu Lab H2D to flagowiec Bambu z marca 2025 r. dla osób, które drukują duże i techniczne elementy. Ma dwie pełnowartościowe dysze do 350°C, aktywnie grzaną komorę do 65°C i pole robocze 325 × 320 × 325 mm. Dwie dysze pozwalają drukować z dwóch materiałów (np. z rozpuszczalną podporą) lub w dwóch kolorach bez ciągłego przepłukiwania. W wersji Laser Full Combo H2D może też grawerować i ciąć laserem.
Tom’s Hardware chwalił oszczędność filamentu, idealne poziomowanie i obudowę do wysokich temperatur, ale zwracał uwagę na wysoką cenę i drogie, własnościowe części. Dla większości domowych użytkowników lepszym wyborem jest X2D, który daje podobne funkcje za połowę ceny. Bambu oferuje też tańszy H2S z jedną dyszą (ok. 5299 zł).

Elegoo Saturn 4 Ultra 16K
- TechnologiaMSLA (żywica), ekran 16K
- Pole robocze211,68 × 118,37 × 220 mm
- Odrywanietilt release (przechylana wanna)
- Wannapodgrzewana
- Kamerawbudowana, z AI
- Pokrywana zawiasach
Drukarka żywiczna o rozdzielczości 16K, która drukuje figurki i miniatury z niemal profesjonalną szczegółowością.
- niesamowita szczegółowość, wyniki bliskie profesjonalnym (GamesRadar)
- tilt release i podgrzewana wanna
- kamera AI i pokrywa na zawiasach
- duże pole robocze jak na drukarkę żywiczną
- brak wbudowanej filtracji powietrza
- kamera AI nie zawsze trafnie wykrywa błędy
- żywica wymaga mycia, utwardzania i wentylacji
Elegoo Saturn 4 Ultra 16K to wybór dla osób, które drukują figurki, miniatury do gier bitewnych, biżuterię czy modele dentystyczne. Ekran 16K daje szczegółowość nieosiągalną dla drukarek filamentowych – GamesRadar pisał o wynikach bliskich profesjonalnym. Mechanizm tilt release przechyla wannę przy odrywaniu warstwy, co zmniejsza ryzyko nieudanych wydruków, a podgrzewana wanna utrzymuje stałą lepkość żywicy zimą.
Drukarka żywiczna to jednak inny świat niż FDM: wydruki trzeba myć w alkoholu izopropylowym i utwardzać lampą UV, pracować w rękawicach i zapewnić dobrą wentylację, bo żywica wydziela lotne związki organiczne – a Saturn 4 Ultra nie ma wbudowanej filtracji. Mniejsza Elegoo Mars 5 Ultra (9K) kosztuje ok. 1199 zł.
Inne modele warte uwagi
- Bambu Lab P2S Combo (ok. 2849 zł w x-kom) – zamknięta CoreXY z AMS 2 Pro, ekranem dotykowym i portem USB; bez drugiej dyszy i grzanej komory.
- Anycubic Kobra S1 ACE 2 Pro Combo (ok. 1899 zł w x-kom w promocji) – zamknięta CoreXY z 4-kolorowym modułem ACE z suszarką i filtrem węglowym. W naszym teście Kobry S1 wydruki z PLA, PETG i ABS były na poziomie droższych drukarek.
- Anycubic Kobra X (ok. 1099 zł w x-kom) – tania drukarka z systemem ACE Gen 2 w głowicy: 4 kolory w standardzie i zmiana koloru ok. 35 s (Tom’s Hardware).
- Creality K2 Plus Combo (ok. 4699 zł w x-kom) – duża CoreXY (350 × 350 × 350 mm) z grzaną komorą i systemem CFS do 16 kolorów.
- Creality SPARKX i7 Combo (ok. 1479 zł w x-kom w promocji) – nowa marka Creality dla początkujących z CFS Lite (4 kolory) i kamerą AI.
- Creality Ender-3 V3 SE (ok. 645 zł) – najtańsza sensowna drukarka: automatyczne poziomowanie i direct drive, ale bez Wi-Fi, kamery i druku wielokolorowego.
- Elegoo Mars 5 Ultra (ok. 1199 zł w x-kom) – mniejsza drukarka żywiczna 9K z kamerą i tilt release.
Filament do pierwszych wydruków? Opisaliśmy go w recenzji filamentu SUNLU – z kodem THREED jest 5% taniej w sklepie SUNLU.
Nowości z IFA 2026: drukarki 3D, na które warto poczekać
- Bambu Lab H3C – zmieniacz 9 narzędzi Swaptek, pole 330 × 320 × 325 mm i dysza do 350°C; premiera 3 listopada 2026 r., w europejskim sklepie Bambu 2499 euro (wersja AMS Combo), w polskich sklepach jeszcze jej nie ma.
- Creality K3 – drukarka z czterema dyszami KliTek, wyróżniona IFA Innovation Award; w Europie od grudnia 2026 r. (więcej o Creality na IFA 2026).
- Creality SPARKX i8 – cztery filamenty stale załadowane i szybsza zmiana kolorów.
- Dreame AtomForm M1 i Palette 300 – debiut Dreame w druku 3D: cztery niezależne głowice (M1) i 12 dysz z 36 kolorami (Palette 300); bez cen i terminów.
- MOVA H1 – wielokolorowa drukarka z osobnymi dyszami bez przepłukiwania; premiera zapowiadana na początek 2027 r.
Porównanie wszystkich modeli
| Model | Konstrukcja | Pole robocze | Wielokolor | Obudowa | Cena |
|---|---|---|---|---|---|
| Bambu Lab X2D Combo | CoreXY, 2 dysze | 256 × 256 × 260 mm | AMS 2 Pro (4) | zamknięta, grzana 65°C | ok. 3379 zł |
| Bambu Lab A1 Combo | bed-slinger | 256 × 256 × 256 mm | AMS lite (4) | otwarta | ok. 1599 zł |
| Elegoo Centauri Carbon 2 | CoreXY | 256 × 256 × 256 mm | CANVAS (4) | zamknięta | ok. 1449 zł |
| Bambu Lab A1 mini | bed-slinger | 180 × 180 × 180 mm | opcja AMS lite (4) | otwarta | ok. 899 zł |
| Snapmaker U1 | CoreXY, 4 głowice | 270 × 270 × 270 mm | zmieniacz głowic (4) | częściowa | ok. 3099 zł |
| Prusa CORE One+ | CoreXY | 250 × 220 × 270 mm | opcja MMU3 / INDX | zamknięta, do 55°C | ok. 5799 zł |
| Bambu Lab H2D | CoreXY, 2 dysze | 325 × 320 × 325 mm | 2 dysze + AMS | zamknięta, grzana 65°C | ok. 6499 zł |
| Elegoo Saturn 4 Ultra 16K | MSLA (żywica) | 212 × 118 × 220 mm | – | pokrywa | ok. 1629 zł |
| Bambu Lab P2S Combo | CoreXY | 256 × 256 × 256 mm | AMS 2 Pro (4) | zamknięta | ok. 2849 zł |
| Creality K2 Plus Combo | CoreXY | 350 × 350 × 350 mm | CFS (4–16) | zamknięta, grzana 60°C | ok. 4699 zł |
Jak wybrać drukarkę 3D
Filament (FDM) czy żywica (MSLA)?
Drukarki filamentowe (FDM) topią plastikowy drut i nakładają go warstwa po warstwie. Są uniwersalne – drukują uchwyty, obudowy, części zamienne, zabawki – a materiały są tanie i łatwe w obsłudze. Drukarki żywiczne (MSLA) utwardzają ciekłą żywicę światłem UV warstwa po warstwie i dają dużo większą szczegółowość, dlatego wybierają je osoby drukujące figurki i miniatury. Wymagają jednak rękawic, mycia i utwardzania wydruków oraz dobrej wentylacji.
Bed-slinger czy CoreXY?
W drukarce typu bed-slinger (Bambu Lab A1, Ender-3) stół jeździ do przodu i do tyłu. To tańsza, prostsza konstrukcja, ale zajmuje więcej miejsca w głąb, a przy wysokich wydrukach ruch ciężkiego stołu ogranicza prędkość. W CoreXY (Bambu X2D, Prusa CORE One+, Elegoo Centauri Carbon 2) stół porusza się tylko w pionie, a lekką głowicę prowadzą paski i nieruchome silniki – to pozwala drukować szybciej i łatwo zamknąć drukarkę w obudowie.
Jakie materiały chcesz drukować?
- PLA – najłatwiejszy, dobry na początek; drukuje się na każdej drukarce, ale w zamkniętej wymaga wentylowanej komory.
- PETG – wytrzymalszy i odporniejszy na temperaturę, do części użytkowych.
- TPU – elastyczny, na etui czy uszczelki; najlepiej drukuje się z podajnikiem direct drive.
- ABS i ASA – odporne na temperaturę i UV, ale mocno się wypaczają i wydzielają opary; potrzebują zamkniętej drukarki, najlepiej z grzaną komorą i filtrem. Na otwartej Bambu A1 producent ich nie zaleca.
- Filamenty z włóknem węglowym lub szklanym – wymagają utwardzanej dyszy (ma ją m.in. X2D, H2D, Centauri Carbon 2).
Druk wielokolorowy i odpad
Większość tanich systemów wielokolorowych (AMS, CFS, CANVAS, ACE) korzysta z jednej dyszy, którą przy każdej zmianie koloru trzeba przepłukać. Przy wydrukach z wieloma zmianami odpad potrafi ważyć więcej niż sam model. Mniej odpadu dają drukarki z dwiema dyszami (X2D, H2D) i ze zmieniaczem głowic (Snapmaker U1, Prusa INDX).
Bezpieczeństwo i wentylacja
Według amerykańskiego NIOSH rozgrzany filament uwalnia cząstki ultradrobne i lotne związki organiczne, a podstawowym zabezpieczeniem jest wentylacja. W badaniach UL Chemical Insights najwięcej emisji dawał ABS, potem nylon, a najmniej PLA. Drukarki żywiczne wydzielają opary nawet po zakończeniu druku, a nieutwardzona żywica może uczulać skórę. Nie stawiaj drukarki w sypialni, wietrz pomieszczenie, a przy ABS i żywicach korzystaj z obudowy z filtrem lub wyciągu.
Koszty eksploatacji
W listopadzie 2026 r. kilogramowa szpula PLA kosztowała w x-kom ok. 59–99 zł (np. Elegoo 59 zł, Spectrum ok. 95–99 zł, Bambu Lab PLA Basic 99 zł), PETG ok. 45–59 zł, ABS ok. 79–109 zł, a TPU ok. 119 zł. Prusa szacuje, że większość użytkowników wydaje na filament 120–240 zł miesięcznie.
Najczęściej zadawane pytania
Jaką drukarkę 3D kupić w 2026 roku?
Najlepsza ogólnie jest Bambu Lab X2D Combo (ok. 3379 zł w Botland) – zamknięta, z dwiema dyszami, grzaną komorą i 4-kolorowym AMS 2 Pro. Dla początkujących najlepsza jest Bambu Lab A1 (ok. 1199 zł, z AMS lite ok. 1599 zł), najtańsza sensowna to Bambu Lab A1 mini (ok. 899 zł), a najlepsza zamknięta w niskiej cenie – Elegoo Centauri Carbon 2 (ok. 1449 zł). Do druku żywicą warto wybrać Elegoo Saturn 4 Ultra 16K (ok. 1629 zł).
Jaka drukarka 3D dla początkujących?
Taka, która sama się kalibruje i ma dopracowane oprogramowanie, np. Bambu Lab A1 (ok. 1199 zł) lub A1 mini (ok. 899 zł). Obie mają automatyczne poziomowanie stołu, szybką wymianę dyszy, cichy tryb pracy i możliwość dokupienia AMS lite do druku w 4 kolorach. Do pierwszych wydruków wystarczy filament PLA, który nie wymaga obudowy.
Drukarka 3D filamentowa (FDM) czy żywiczna?
Drukarka filamentowa (FDM) jest uniwersalna – drukuje części użytkowe, obudowy, uchwyty i zabawki z tanich materiałów, a obsługa jest prostsza. Drukarka żywiczna (MSLA) daje dużo większą szczegółowość, dlatego wybierają ją osoby drukujące figurki i miniatury, ale wymaga rękawic, mycia i utwardzania wydruków oraz dobrej wentylacji, bo żywica wydziela lotne związki organiczne.
Czy drukarka 3D jest szkodliwa dla zdrowia?
Drukarki 3D emitują cząstki ultradrobne i lotne związki organiczne – według amerykańskiego NIOSH kluczowa jest wentylacja. W badaniach UL Chemical Insights najwięcej emisji dawał ABS, potem nylon, a najmniej PLA. Drukarki żywiczne wydzielają opary nawet po zakończeniu druku, a żywica może uczulać skórę. Drukarkę najlepiej trzymać w przewietrzanym pomieszczeniu, nie w sypialni, a przy ABS i żywicach używać obudowy z filtrem lub wyciągu.
Ile kosztuje filament do drukarki 3D?
W listopadzie 2026 r. kilogramowa szpula PLA kosztowała w x-kom ok. 59–99 zł (np. Elegoo 59 zł, Bambu Lab PLA Basic 99 zł), PETG ok. 45–59 zł, ABS ok. 79–109 zł, a TPU ok. 119 zł. Prusa szacuje, że większość użytkowników wydaje na filament 120–240 zł miesięcznie. Przy druku wielokolorowym dochodzi odpad z przepłukiwania dyszy.
Czym się różni drukarka bed-slinger od CoreXY?
W drukarce typu bed-slinger (np. Bambu Lab A1, Ender-3) stół jeździ do przodu i do tyłu – to tańsza i prostsza konstrukcja, ale zajmuje więcej miejsca, a przy wysokich wydrukach ruch stołu ogranicza prędkość. W CoreXY (np. Bambu Lab X2D, Prusa CORE One+) stół porusza się tylko w pionie, a lekka głowica jeździ na paskach – to pozwala drukować szybciej i łatwo zamknąć drukarkę w obudowie.


